Despre noi

Asociația Window România este o organizație non-guvernamentală înființată în 2007 ce promovează cu precădere inițiative ale tinerilor, ce le aduc acestora autonomie, dezvoltă abilități sociale, competențe profesionale, egalitate de șanse, activități antreprenoriale mai ales în economia socială.

Membrii asociației au experiență managerială și în implementarea de proiecte și programe atât la nivel european cât și național.

Scopul Asociației WINDOW România este de a veni în întâmpinarea tinerilor defavorizați pentru a le oferi ajutor și asistență, respectând demnitatea lor prin:

• salvarea tinerilor aflati in situatie socială critic; dezvoltarea de programe educaționale care să asigure tinerilor o inserție socio-profesională normala;
  • consultanță medicală și psihopedagogică;
  • sprijina initiativele tinerilor in special ale celor cu dizabilitati;
  • promoveaza implicarea tinerilor in actiuni de dezvoltare personala si comunitara;
  • ofera servicii de educatie a adultilor;
  • promoveaza mobilitatile tinerilor in special la nivel european.

Tipuri de programe ce le-au implementat membrii Asociației Window România:

• Leonardo da Vinci – IVT
  • Grundtvig – Parteneriate
  • Grundtvig – Ateliere
  • Schimburi culturale la nivel European
  • Promovarea activităților culturale ale tinerilor cu dizabilități
Asociația WINDOW Romania are caracter apolitic, non-profit, non-discriminatoriu pe criterii sociale, religioase, sexual, entice, de naționalitate sau filosofice.

Membrii organizației sunt profesori, psihologi, doctori, manageri de institutii publice, dar și tineri cu dizabilitati de auz.

Asociatia Window Romania in ultimii ani si-a consolidat expertiza in domeniul Limbajului Mimico-Gestual Romanesc si cel International.

Organizatia noastra sprijina activitati de economie sociala in domeniul serviciilor artistice ale caror beneficiari sunt tineri si adulti cu dizabilitati, majoritatea surzi. Printre activitatile reprezentative se numara: dans artistic, pantomima, teatru, sculptura, bijuterii hande made, pictura, decoratiuni,etc.

Trupa artistică NO LIMIT formată din tineri surzi este cunoscută la nivel național dar și european, prin rezultatele deosebite. Asociația noastră în parteneriat cu Liceul Tehnologic Special ”Beethoven din Craiova”, coordonează și manageriază trupa NO LIMIT, oferind permanent șanse la noi tineri talentați cu deficiențe de auz de a se dezvolta, a deveni autonomi si a-si fructifica talentul intrun mod util.