„Cofetari cu dizabilitati, formati la standarde europene”

ASOCIATIA WINDOW ROMANIA este beneficiar al proiectului de mobilitate ERASMUS+ cu titlul „Cofetari cu dizabilitati, formati la standarde europene” ce se va implementa in perioada 1 octombrie 2017 – 30 noiembrie 2018.
Plasamentul participantilor se va desfasura in perioada 20.08.2018-15.09.2018 si are ca beneficiari 18 participanti cu dizabilitati,ce urmeaza cursurile meseriei de cofetar pentru a se califica si integra pe piata muncii.
Plasamnetul se va desfasura la partenerul din Italia DOLCIARIA MONARDO S.R.L.,pe parcursul a 120 ore.
Cursurile de cofetar constituie un program initiat de asociatia noastra pentru cei 18 absolventi cu dizabilitati din Romania, ce doresc sa aiba o calificare profesionala care sa le faciliteze angajarea. Programul de formare este autorizat conform legislatiei, la sfarsitul acestuia cursantii vor primi Certificat de competenta profesionala pentru specializarea cofetar nivel 2.
Scopul proiectului este de a oferi celor 18 participanti cu dizabilitati,competente si abilitati practice in procesul de calificare pentru meseria de cofetar dat fiind ca majoritatea au absolvit un liceu teoretic si nu au o meserie pentru a se integra in munca.

Comments are closed.